- Деталі
Експозиція третього залу Чигиринського археологічного музею присвячена скіфській добі в історії Чигиринщини. Найвідомішою та найбільшою пам’яткою цього періоду є Мотронинське городище та курганний могильник навколо нього, які датуються VII-Vст. до н.е. В експозиції представлено матеріали із археологічних розкопок 1989-1996 рр. науковців Безсонової С.С. та Скорого С.А. та результати дослідження курганного могильника міжнародної українсько-польської експедиції 2001-2003 рр. на чолі з археологами Скорим С.А. та Хохоровські Я.
- Деталі
У фондовій збірці зберігаються тиражовані порцелянові та фаянсові скульптурки виготовлені в 50-80-х роках ХХ століття на Полонському заводі художньої кераміки, Городницькому порцеляновому заводі, Коростенському порцеляновому заводі, Васильківському майоліковому заводі та інших. В колекцію увійшли вироби, які були створені відомими скульпторами та художниками: В.Албулом, О.Жникруп, В.Щербиною, М.Бобіком, М.Моцаком, Т.Шуляк, Т.Крижанівською. Їхні роботи різножанрові, мають свій особливий стиль, вирізняються оригінальністю форм. Спільні риси, які притаманні для майстрів цього періоду, проявились в колориті та орнаменті, мають національний характер.
- Деталі
У липні 2023року до фондів Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» було передано скарб металевих виробів: знаряддя праці доби пізньої бронзи. Знахідку було випадково виявлено на побережжі Кременчуцького водосховища біля с.Вітово Черкаського району Черкаської області. До складу скарбу ввійшли 8 предметів: шість бронзових серпів та дві бронзові сокири-кельти. Знаряддя праці виготовлені із бронзи у глиняних ливарних формах, покриті патиною зеленого кольору. Всі предмети скарбу було атрибутовано описано та здано до археологічної колекції фондів заповідника (КВ-13159/1-8; А-6358-6365).
- Деталі
У філателістичній колекції фондів Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» зберігаються перші марки державної пошти УНР (КВ-13167/1-10; Ф-1265-1274). До фондів Заповідника цю невеличку колекцію передала Діденко Я.Л.. Марки були знайдені у м.Городенка Івано-Франківської області у вересні 2023 року.
Історія пошти Української Народної Республіки, що випустила українські поштові марки з оригінальними малюнками, охоплює короткий відрізок часу – з 1918 по 1921 рік. Спочатку марки – шаги – задумувалися лише як поштові марки, однак після проголошення УНР виникла нестача дрібних розрахункових знаків. На підставі закону Центральної Ради від 18 квітня 1918 року замість вилучених з обігу розмінних монет були випущені марки-шаги номіналом від 10 до 50 шагів. Авторами малюнків були художники-графіки: для перших двох марок (10 та 20 шагів) – А.Середа, а для трьох наступних (30, 40, 50 шагів ) – Г.Нарбут.
- Деталі
У фондах Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» зберігається натільний жіночий хрестик XVIII-XIX ст. Цю випадкову знахідку до фондів заповідника передано у жовтні 2023 року Крамаренком Ю.Г., жителем м.Кременчук Полтавської області. Хрестик було виявлено на території с.Гущівка, затопленого Кременчуцьким водосховищем, жителі якого були переселені до сучасного села Вітове Чигиринської міської громади. За Л.І. Похилевичем, у XVIII столітті в Гущівці була церква, а відтак і населений пункт, який залишив культурний шар поселення XVIII ст.
Хрестик (ЧНІКЗ КВ-13186, А-6368) – жіночий, бронзовий, литий, з шістьма вставками із