Міжнародний науково-практичний семінар "Технологічні особливості охорони, збереження та лікування багатовікового історичного дерева дуба М.Залізняка": з досвіду роботи НІКЗ "Чигирин"
Дуб М.Залізняка є одним із найстаріших дерев України, входить в десятку найбільших вікових дерев Європи, переможець Всеукраїнського конкурсу "Національне дерево України" (номінація "Меморіальне дерево України"). Його висота – 30м, обхват стовбура на висоті 1,3м – 9,0м, вік – понад 1000 років. Зростає він біля х.Буда Чигиринського району в урочищі "Холодний Яр".
Враховуючи величезну історичну та природну цінність Холодного Яру розпорядженням РМ УРСР від 01.11.1968 року дане лісове урочище оголошено пам’яткою природи національного значення і рішенням Черкаського обласного виконавчого комітету від 27.06.72 року № 367 вікове дерево дуба - пам’яткою природи місцевого значення [2, с. 56] .
З 1989 року дубом М.Залізняка опікується Чигиринський державний історико-культурний заповідник (з 1995 р.- Національний історико-культурний заповідник "Чигирин"). Найбільшим досягненням закладу є залучення до проблеми охорони та збереження вікового дерева фахівців багатьох наукових та науково-дослідних установ України та Польші.
У жовтні 2009 року на базі Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» відбувся І Міжнародний науково-практичний семінар «Технологічні особливості охорони, збереження та лікування багатовікового історичного дерева дуба М.Залізняка». Організаторами заходу виступили НІКЗ «Чигирин» та Національний університет біоресурсів і природокористування України. У семінарі також взяли участь фахівці Державної служби заповідної справи Міністерства екології України, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області, Черкаського національного університету ім.Б.Хмельницького, Білоцерківського Національного аграрного університету, Канівського природного заповідника, Державного лісогосподарського об’єднання «Черкасиліс», Черкаського обласного товариства природи, фірми «Лісовий парк» з Польщі та інших установ і організацій.
Учасники семінару обмінялись досвідом роботи з багатовіковими деревами, провели першочергові рятувальні заходи. Зокрема, групою арбористів були видалені сухі та хворі гілки, встановлені канатні системи типу «Кобра». Науковці та спеціалісти розробили рекомендації щодо охорони і збереження дуба та організації зони охорони пам’ятки [1, с.18-19].
Протягом 2010-2011рр. згідно з рекомендаціями І Міжнародного науково-практичного семінару співробітниками НІКЗ "Чигирин" було здійснено ряд пам’яткоохоронних заходів. Зокрема, знятий дерев’яний настил, проведений хімічний аналіз грунту та здійснено його підживлення мінеральними і органічними добривами. На даній ділянці висаджено трав’яний покрив, характерний для дібров, а саме: барвінок хрещатий, тюльпан дібровний, проліска сибірська та звичайна, підсніжник складчатий. По периметру крони встановлено дубову огорожу ажурного типу, поруч з якою висаджено у кілька рядів граб звичайний.
Оскільки дуб Максима Залізняка є своєрідною туристичною меккою Черкащини (щороку він приймає близько 35 тисяч рекреантів), то неабияким здобутком стало облаштування оглядового майданчика для туристів. Майданчик розміщений у зоні регульованої рекреації за межею проекції крони. Наявність у ньому доріжки з твердим покриттям дає можливість приймати відвідувачів без нанесення шкоди пам’ятці.
У жовтні 2011 року Національним історико-культурним заповідником "Чигирин" у співпраці з Національним університетом біоресурсів і природокористування України був проведений ІІ Міжнародний науково-практичний семінар «Технологічні особливості охорони, збереження та лікування багатовікового історичного дерева дуба М.Залізняка». Окрім зазначених раніше учасників, до заходу долучились нові організації та установи, приватні особи. Семінар проходив у два етапи. Першого дня були заслухані та обговорені доповіді учасників щодо досвіду збереження вікових дерев.
Наступного дня - проведені рятувально-опоряджувальні роботи на пам’ятці. Зокрема, встановлено чергові канатні системи типу "Кобра" і тепер усі скелетні гілки дерева підтримуються еластичними пасками. Також фахівці визначили фізіологічний стан дерева, на основі чого розробили рекомендації щодо подальших дій зі збереження та лікування 1000-літнього велетня. Приємно відмітити, що польські колеги на "відмінно" оцінили проведені протягом останніх двох років пам’яткоохоронні заходи, які позитивно вплинули на стан дерева та прилеглої території.
Слід зазначити, що завдячуючи тісній співпраці багатьох організацій та установ, меценатів проведення науково-практичних семінарів має бути постійним. Та оскільки справа охорони і збереження пам’ятки, організація та проведення постійного моніторингу за станом багатовікового дерева потребує значної фінансової і методичної допомоги, то запрошуємо до співпраці усіх, кому не байдужа доля славетного дуба М.Залізняка.
Список використаних джерел
- Кушнір А.І., Суханова О.А., Кушнір І.Л. Наукове заключення стану унікальної пам’ятки європейської і світової природи багатовікового історичного дерева – "Дуба Максима Залізняка" і необхідні заходи щодо його лікування. /А.І.Кушнір, О.А.Суханова, І.Л.Кушнір./ - Київ: Національний університет біоресурсів і природокористування України, 2010р. – 25с.
- Природно-заповідний фонд Черкаської області /Коноваленко Т.Ф., Барило О.С., Карастан І.М. - Черкаси, Вертикаль, 2006. – 195с.
Б.В.Легоняк, завідувач відділу
І.В.Чепурна, ст. науковий співробітник