• 10
  • 7
  • 5
  • 2
  • 3
  • 11
  • 8
  • 4
  • 6
  • 9

Закінчився складний 2023 рік… Минулого року, попри продовження війни з росією, в умовах повітряних тривог, ми активно працювали. Адже російсько-українська війна, що триває – це війна не лише за території, росія прагне знищити нас, як націю, знищити нашу ідентичність, нашу історико-культурну спадщину. Передусім ми дякуємо Збройним силам України за можливість жити, працювати, розповідати правдиву історію України та рідного краю.

Протягом 2023 р. ми приймали відвідувачів, створювали нові експозиції, виставки, реалізовували проєкти, брали участь у конференціях та ін.

Тож, цього року музеї та об’єкти заповідника відвідало 74598 осіб (у 2022 - 28512), для яких провели 3281 екскурсію (у 2022 - 1158). Приємно відзначити, що українці цікавляться історією своєї держави.

Протягом року науковці закладу підготували 63 наукові та історичні довідки, 72 повідомлення на 29 науково-практичних конференцій, круглих столів. Взяли участь у 21 науково-практичній конференції, з них - 6 міжнародних, 4 семінарах та круглих столах. Було опубліковано 58 статей у наукових, науково-популярних виданнях, збірниках науково-практичних конференцій.

У співпраці з іншими закладами організовано та проведено 4 науково-практичні конференції:

- Другу регіональну історико-краєзнавчу конференцію «Персоналістичний вимір історії Черкащини» (спільно із ЧДТУ) (15.03);

- IV Міжнародну науково-практичну конференцію «Збереження вікових дерев на природоохоронних територіях» (спільно із НПП «Холодний Яр») (5-6.10);

- «Проблеми історичної регіоналістики та мікроісторії» з нагоди 175-ї річниці від дня народження Павла Рябкова та 65-ї річниці від дня народження Сергія Шевченка (спільно із Центральноукраїнським державним університетом імені Володимира Винниченка) (18-19.10);

- VI Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Культурно-історична спадщина України: перспективи дослідження та традиції збереження» (спільно із ЧДТУ) (7-8.12).

У 2023 р. презентовано видання, авторами яких є науковці заповідника: брошура «Богдан Хмельницький. (Не)розказана історія» (упор. О.О. Пискун), (за підтримки УКФ), путівник «Національний історико-культурний заповідник «Чигирин»» (упорядники О. І. Трощинська та О. І. Чепурний), книга А. І. Перепелиці «Вершаці: історія і сьогодення», книга Я. Л. Діденко та Н. В. Кукси «Хранителі спадщини Потясминня: мандрівка крізь часи» (книга 2).

Завідувачка відділу «Суботівський історичний музей» Надія Кукса стала лауреаткою Обласної краєзнавчої премії ім. М. Максимовича за книгу «Церква Святого Пророка Іллі в Суботові: минуле і сьогодення усипальниці Богдана Хмельницького».

Минулого року ми активно займалися проєктною діяльністю. У партнерстві з БФ соціального розвитку НІКЗ «Чигирин» реалізовано 2 грантових проєкти за підтримки УКФ: «Створення експозиції «Холодний Яр – земля вільних: 2.0»: оформлено експозицію Медведівського краєзнавчого музею (зал 4-5); «Богдан Хмельницький. (Не)розказана історія»: оновлено експозиції музею Богдана Хмельницького через встановлення сенсорних кіосків та мультимедійної книги.

Реалізовано заходи в рамках партнерського проєкту Memory Savers, направленого на оцифрування та збереження музейної колекції (за підтримки Saving Ukrainian Cultural Heritage Online та ГС «Центр цифрової історії» (м.Рівне)) (отримання техніки та оцифрування колекції).

У 2023 р. підготовлено і оформлено 43 тимчасові виставки. Найцікавіші виставкові проєкти: персональна виставка робіт Ольги Курської «Хроніки Перемоги», «Ляльковий літопис війни» (персональна виставка робіт Олени Адільбекової), «Портрети війни» (персональна виставка малюнків Дмитра Бур’яна), персональна виставка робіт Людмили Харченко «Обіймаю тебе, моя Україно!», ««Зелена революція» Володимира Моргуна», виставковий проєкт до 90-х роковин Голодомору 1932-1933 рр. «Чому важливо пам’ятати», міжнародний виставково-мистецький проєкт «Ляльки для ненароджених», виставка авторських робіт Тетяни Сосуліної «Образи».

В рамках договору про співпрацю із НІМЗ «Биківнянські могили» організовано та проведено тимчасові виставки: «Слово, обірване в Биківні», «Сини волі в часи несвободи», «Перерваний урок», «Скривавлена нива».

В рамках договору про співпрацю із Державним архівом Черкаської області проведено онлайн-виставку «Комплекс документів та речей, пов’язаних з подіями Української революції 1917-1921 рр. на території Чигиринщини (з фондів Державного архіву Черкаської області та НІКЗ «Чигирин»)» (сайт НІКЗ «Чигирин»).

Протягом 2023 р. для учнівської молоді співробітниками заповідника проведено 28 майстер-класів, 120 тематичних занять, фотоконкурс «Чигиринщина – наш рідний край».

Цього року фондова колекція заповідника поповнилася на 1137 предметів, з них 249 – основного фонду. Серед найцікавіших – колекція «Скарб металевих виробів доби пізньої бронзи, виявлений біля с.Вітове» (сокири, кельти, серпи, XIV-XII ст. до н.е.), колекція документів про сплату податків родиною Зінченко Д.П. (с. Мельники, перша пол. – сер. ХХ ст., особисті речі Героя України Георгія Тарасенка, поштові марки УНР (1918).

Збереження фондової колекції та пам’яток є одним з головних завдань в умовах воєнного стану. Хочемо висловити слова вдячності Ukraine Art Aid Center / Netzwerk Kulturgutschutz Ukraine, Міністерству культури Німеччини та музейній волонтерці Ірині Нікіфоровій, Museum for Change (by Aliph&Cer) та Олександрі Ковальчук, Saving Ukrainian Cultural Heritage Online та Катерині Малигіній, ГС «Центр цифрової історії» та Тетяні Самсонюк за підтримку та надані пакувальні матеріали, обладнання та технічні засоби для збереження фондової колекції та документації заповідника.

Співробітники заповідника взяли участь у:

- акції Ангели пам’яті-2023. Тиха акція вшанування Героїв Небесної Сотні;

- фестивалі для дітей та підлітків NEOсвітній Арсенал (м. Київ);

- відзначенні Міжнародного дня музеїв-2023;

- Міжнародній акції MuseumWeek;

- проведенні заходів для внутрішньопереміщених осіб в рамках реалізації грантового проєкту «Історично-мистецький гуртОК»;

- у заходах з вшанування Героїв Холодного Яру та Героїв сучасної російсько-української війни.

А ще ми популяризували діяльність заповідника через інтерв’ю, статті для ЗМІ. Щиро дякуємо за інформаційну підтримку та популяризацію історико-культурної спадщини телеканалу «Суспільне UA: Черкаси», «Українське Радіо Рось» (Черкаси), радіо «Чигирин», черкаському обласному онлайн-медіа «Прочерк», всеукраїнській незалежній суспільно-громадській газеті «Козацький край» та всім, хто співпрацював з нами.

Дякуємо вам, наші читачі та відвідувачі, що були з нами цього року.

Олена Трощинська, Яніна Швачко

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!