• 9
  • 6
  • 5
  • 10
  • 2
  • 4
  • 11
  • 8
  • 3
  • 7

БФ соціального розвитку Національного історико-культурного заповідника "Чигирин" за підтримки Українського культурного фонду розпочинають реалізацію проєкту «Богдан Хмельницький. (Не)розказана історія». Він передбачає створення інтерактивного простору на базі музею Богдана Хмельницького через оновлення постійної експозиції шляхом використання сучасних технологій – сенсорних кіосків та мультимедійної книги.

Музей Богдана Хмельницького – єдиний в Україні, який присвячений добі та постаті гетьмана Б. Хмельницького – засновника Української козацької держави.

З початком повномасштабної війни рф проти України зріс запит на пізнання українцями власної історії. Тема діяльності гетьмана є надважливою для розуміння історії українського державотворення в цілому, адже епоха та постать Богдана Хмельницького впродовж століть були засобом ідеологічних маніпуляцій, використовувалася російською імперською пропагандою з метою створення образу "братніх народів", "прагнення до возз'єднання"… Це призвело до того, що в колективній свідомості українців постать гетьмана Богдана Хмельницького донині як слід не осмислена. Тож настав час позбавитися стереотипів та показати об'єктивний образ гетьмана - фундатора Української козацької держави.

Воєнний стан обумовлює неможливість використання оригінальних предметів в експозиції, натомість сучасні цифрові технології дозволяють задовольняти освітні, пізнавальні та естетичні потреби відвідувачів. З часу створення постійної експозиції музею (2006 р.) з'явилась велика кількість нових досліджень, документів, аудіовізуальних матеріалів. Тому на сьогодні існує потреба представити ці матеріалами в експозиції. Її буде доповнено двома інформаційними сенсорними кіосками (зали 6 та 8), які міститимуть інформацію про Українську козацьку державу, її столицю – Чигирин, гетьмана Б. Хмельницького (зображення, документи, карти, відеоматеріали), та мультимедійною книгою (зал 7), за допомогою якої будуть показані оцифровані сторінки Євангелія 1651 р. із с. Суботів, родового маєтку Хмельницьких.

Партнером проєкту, який буде реалізовано протягом липня-жовтня 2023 р., є Національний історико-культурний заповідник «Чигирин». До роботи у складі команди проєкту будуть залучені дослідники доби Хмельниччини.

Оновлення експозиції музею Б. Хмельницького, залучення аудіовізуальних та мультимедійних засобів дозволить комплексно висвітлити роль гетьмана Б. Хмельницького у створенні та становленні Української козацької держави, сприятиме поширенню знань про історію українського державотворення серед різних категорій відвідувачів.

Ольга Пискун, Олена Трощинська

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!