На сучасному етапі державотворення величезного значення набуває відродження культурних традицій українського народу та його духовної спадщини. В цьому контексті особливе місце займає сакральне мистецтво, зокрема традиційний український іконопис.

Дослідження іконопису дає нам нові знання про духовне та культурне життя наших предків, особливості мистецьких традицій нашого краю. Саме тому протягом багатьох років у фондовій колекції заповідника формується цікава та самобутня збірка ікон Чигиринщини ХVІІІ – поч. ХХ століть. Деякі з цих творів в 1997-1998 роках були передані у складі колекцій місцевих народних музеїв, але більша частина ікон була придбана або передана в дар заповіднику жителями Чигиринщини.

На жаль, в радянський період на державному рівні проводилось цілеспрямоване та систематичне знищення сакральних творів мистецтва, зокрема ікон. На сьогоднішній день значна частина християнської культурної спадщини втрачена назавжди, а значна частина того, що збереглося, знаходиться в пошкодженому та занедбаному стані.

Це поставило перед працівниками заповідника завдання не лише збирання та дослідження, а і реставрації та повернення до життя іконописних перлин нашого краю. Велику допомогу та щиру підтримку в справі відродження історико-культурної спадщини нашого краю надає заповіднику колектив Національного науково-дослідного реставраційного центру України на чолі з генеральним директором Стрєльніковою Світланою Олександрівною. Фахівці ННДЦУ не тільки досліджують та реставрують наші пам’ятки, а і проводять фахові стажування для художників-реставраторів заповідника.

Так протягом 2015 року фахівцями Національного науково-дослідного реставраційного центру України в м. Києві було проведено дослідження, реставрацію та консервацію ікон з фондової збірки НІКЗ «Чигирин». На цій виставці Ви можете ознайомитися з результатами майстерної та копіткої праці художників-реставраторів Когут Л.В., Михайловської Л.В., Миргородського В.О., Білошицької Г.О., Фролової О.А., Костенко І.В., Мачковської Ю.Ю. Основним принципом проведення реставраційних робіт є максимальне збереження оригінального авторського зображення, запобігання подальшій руйнації твору, без сучасного художнього втручання та відтворення втрачених фрагментів.

                

 Марченко І.О., головний зберігач фондів

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!