У липні 2023року до фондів Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» було передано скарб металевих виробів: знаряддя праці доби пізньої бронзи. Знахідку було випадково виявлено на побережжі Кременчуцького водосховища біля с.Вітово Черкаського району Черкаської області. До складу скарбу ввійшли 8 предметів: шість бронзових серпів та дві бронзові сокири-кельти. Знаряддя праці виготовлені із бронзи у  глиняних ливарних формах, покриті патиною зеленого кольору. Всі предмети скарбу було атрибутовано описано та здано до археологічної колекції фондів заповідника (КВ-13159/1-8;  А-6358-6365).

За доби пізньої бронзи масово з’являються сховки, що складалися із готових металевих виробів (знарядь праці, зброї та прикрас), бракованих та зламаних предметів, ливарних форм тощо. Пояснюється це розквітом бронзоливарної справи, яка сприяла поширенню металевих знарядь праці у господарстві, побуті та військовій справі на території півдня Лісостепового Подніпров’я.          

Існують різні типи скарбів: домашні, торговців, ливарників та вотивні. Домашні або сімейні скарби, сховані з якихось причин (зовнішня загроза тощо), включають предмети особистого вжитку зі слідами використання. Здебільшого такі речі виявлені випадково, під час земляних робіт. Вони, як правило, не пов’язані з певними археологічними комплексами, нам відома лише прив’язка до певного населеного пункту і лише іноді - обставини знахідки. Особливо цінними з наукової точки зору є скарби, які дозволяють синхронізувати певні типи бронзових виробів. За виявленим археологічним матеріалом розроблена і типологія металевих виробів доби пізньої бронзи. Одним із найпоширеніших бронзових знарядь праці є кельти - сокири. Це   втульчаті знаряддя, які насаджувалися перпендикулярно руків’ю на Г-подібне відгалуження на його кінці. У представленому скарбі  є  2 сокири-кельти: 1) А-6358 – одновушковий неорнаментований шестигранний в перерізі кельт з арочною фаскою та наскрізним отвором на ній; 2) А-6359 – шестигранний в перерізі кельт із корпусом прямокутної форми дещо розширений у бік леза, неорнаментований.

Характерними металевими знаряддями для доби бронзи також є серпи. До складу скарбу входять 6 серпів: 4 серпи (А-6360-6363) дугоподібної заокругленої форми із загостреною лінією леза та ребром - нервюрою, вони мають невеликі розміри та литі отвори; 2 серпи (А-6364,6365) видовженої дугоподібної форми із заокругленим кінцем та невеличкою шпонкою для кріплення ручки. За Куштаном Д.П., негативи серпів такого типу виявлені на ливарних формах  зі скарбу біля с.Чутівка Знам’янського району Кіровоградської області.

Отже,випадкові знахідки подібних скарбів металевих виробів дають можливість з’ясувати загальну картину та історію розвитку металообробної справи у добу пізньої бронзи на території нашого краю.

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!