Медведівський краєзнавчий музей входить до філіалу “Холодний Яр” Національного історико-культурного заповідника “Чигирин”, знаходиться в с.Медведівка Чигиринського району Черкаської обл.. Музей засновано наприкінці 60-х рр. як шкільний краєзнавчий. Ініціатором його створення став вчитель історії, краєзнавець Руденко О.К.
В 1992 р. музей увійшов до складу філіалу “Холодний Яр” і був перенесений до окремого приміщення в центрі села. В 1997 р. у музеї були відкриті зали з тимчасовими виставками з археології регіону, історії Коліївщини, розвитку ремесел краю, історії Холодноярських змагань 1918-1922 рр.
Експозиція Медведівського краєзнавчого музею «Холодний Яр – земля вільних» була створена у 2021-2023 рр. (за підтримки Українського культурного фонду).
У п’яти залах музею висвітлено теми, які розкривають роль та значення Холодного Яру в становленні української державності, показують множинність змістів Холодного Яру – природного об’єкта та місця боротьби за волю і свободу.
Експозиція знайомить з історією Холодноярщини від початку XVIІ ст. до сьогодення: Козаччина, Гайдамаччина та Коліївщина, діяльність Холодноярської організації у 1918-1923 рр., Голодомор 1932-33 рр., репресії, рух спротиву в роки ІІ Світової війни, Майдани 2004 р., 2013-2014 рр., боротьба супроти агресії рф з 2014 р. до сьогодні. Експозиція демонструє сталість та безперервність традицій боротьби за українську державність в Холодному Яру, показує вплив регіону на творення традицій боротьби супроти ворога.
До музейного зібрання входить понад 300 експонатів. Серед найцікавіших експонатів музею – портрет Б. Хмельницького з колекції Б. Возницького, двостороння ікона (феретрон) з Миколаївського Медведівського монастиря XVIII ст., холодна та вогнепальна зброя часів Холодноярської організації, навершя прапора – тризуб часів УНР, комплекс речей (сховок), пов’язаних з визвольною боротьбою в Холодноярському краї 20-30-х рр. ХХ ст., колекція фото з особистого архіву Ю. Горліса-Горського, настінне дзеркало із листами періоду ІІ Світової війни, які зберігалися за ним, видавничий фальсифікат 70-80-х рр. ХХ ст. (викривальні матеріали супроти совєтської влади, що видавалися в українській діаспорі), комплекс речей Героя України Георгія Тарасенка (Фрайкора). Нова експозиція містить елементи інтерактиву.
Керівник: завідувач філіалу МАКАРЮК Віта Володимирівна
р.т. (04730) 95-5-31
Режим роботи :
Понеділок-п'ятниця – 8.00-17.00 год.
Субота, неділя – 9.00-17.00 год.