Ви тут: Головна Напрями роботи: Фондова збірка
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Фондова збірка

Трипільський горщик

e-mail Друк

В археологічному музеї НІКЗ "Чигирин" експонується унікальна річ - горщик трипільської культури (3600 р. до н.е.). Він був переданий до фондів заповідника у жовтні 2006 року Службою безпеки України.

Детальніше...
 

Браслети ХІІ-ІХ ст. до н.е.

e-mail Друк

В експозиції археологічного музею НІКЗ «Чигирин» представлені два бронзових браслети чорноліської доби. Прикраси було знайдено у 2008 році жителем села с.Боровиця Чигиринського району, Лисай В.А..

Браслети між собою дуже подібні. Виготовлені у формі прямокутної видовженої пластини із округленими кінцями. На одному боці якої кругла шпонка, на іншому – кругла гладка бляшка з отвором, за допомогою яких браслет замикається. На протилежній стороні овала браслета знаходиться бляхоподібна випукла кругла накладка, а проміжки між бляхами оздоблені симетрично розміщеним рельєфним орнаментом. Декор браслета складається з 2 пар спіралей, розміщених поперечно на їхніх кінцях.

Детальніше...
 

Прикраси XVІ - XVІІ ст.ст. із археологічної колекції НІКЗ «Чигирин»

e-mail Друк

Основою фондової збірки НІКЗ «Чигирин» групи збереження «Археологія» є археологічні колекції, які налічують до 6 тисяч одиниць зберігання. Однією з найцікавіших є колекція археологічних знахідок періоду середньовіччя, виявлена на території Нижнього міста у Чигирині в 1993-1994 р.р. під час охоронних археологічних досліджень. Було досліджено залишки козацького цвинтаря XVI- XVII ст.ст.. Роботи проводилися експедицією Інституту археології НАН України під керівництвом кандидата історичних наук П.А.Горішнього. Цвинтар був розташований біля древньої церкви в ім’я Преображенія Господнього. Протягом трьох польових сезонів на цвинтарі було відкрито й досліджено понад 260 поховань. Супроводжуючий археологічний матеріал дає підстави датувати ці поховання кінцем XVI – серединою XVII ст.. Це різноманітні керамічні вироби: фрагментовані горщики, миски, глечики, сковорідки, підсвічники, а також підківки до чобіт, кулі, ножі, прикраси та інші побутові речі. В кількох похованнях біля небіжчиків були знайдені срібні польські та шведські монети, що чітко датують поховання XVII століттям. Під час розкопок 1994 р. було виявлено унікальні речі – фрагменти жіночого костюму XVII ст.: головний убір (розкоп №3) та передня частина нагрудного одягу (розкоп №3, поховання №160). Найцікавіші знахідки після реставрації були розміщені в експозиції музею Б.Хмельницького.

Детальніше...
 

Потир кінця XVII - середини XVIII ст.ст. із фондового зібрання НІКЗ «Чигирин»

e-mail Друк

У зібранні Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» зберігається потир [КВ-11374, ІП-3899], який представлений в експозиції Музею Богдана Хмельницького м.Чигирина. Потир був переданий в дар заповіднику у лютому 2007 року громадянином Мовчаном В.Б. (рис.1).

Потир – чаша, яка використовується під час богослужіння. У канонічних Євангеліях є опис Таємної вечері, під час якої Ісус дав заповіт Євхаристії. Саме та чаша, яку тримав в руках Ісус під час Таємної вечері, проголосивши заповіт Євхаристії і стала праобразом потира. У потирі, за уявленнями християн, вино перетворюєть у кров Ісуса.

Детальніше...
 

Кам’яний осілок з ручкою в золотій оправі із кургану «Скіфська Могила»

e-mail Друк

В експозиції Чигиринського археологічного музею Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» представлений кам’яний осілок з ручкою в золотій оправі, виявлений під час проведення археологічних досліджень Мотронинського городища скіфського часу біля с.Мельники Чигиринського району Черкаської області.

Детальніше...
 
Сторінка 1 з 2
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!