Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) Колекція самоварів в фондовій збірці НІКЗ «Чигирин»
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Колекція самоварів в фондовій збірці НІКЗ «Чигирин»

e-mail Друк

В фондовій збірці НІКЗ "Чигирин" зберігається 33 самовари (32 предмети основного та 1 науково-допоміжного).

Колекція була сформована з самоварів, які зберігалися в Чигиринському краєзнавчому музеї та Стецівському краєзнавчому музеї; переданих з Бориспільської та Київської митниці ДФС Україна. Більшість самоварів мідні та латунні, виготовлені наприкінці ХІХ - початку ХХ століть на фабриках Російської імперії (м.Тула). Стан збереження - різний: від значно пошкоджених до реставрованих.

Самовар, як необхідний передмет побуту для нагрівання води був популярний наприкінці ХІХ на початку ХХ століття. Самоварне виробництво стало доволі прибутковим бізнесом. Поступово невеликі кустарні майстерні перетворювалися у великі фабрики. В збірці НІКЗ "Чигирин" представлені самовари таких відомих фабрик: Василя Павловича Баташова, Василя Степановича Баташова, Петра Петровича Баташова, Торгового дому братів Шемаріних, Олексія Баташова, Івана Михайловича Баташова, Торгового дому Золотових (м.Санкт-Петербург), Миколи Малікова.

Самовари мали одну будову, відмінною була лише форма та зовнішні деталі. В даній колекції представлені самовари форм "банка", "чарка", "куля", в яких для підігріву води використовували деревне вугілля. З середини ХХ століття стали виготовляти електричні самовари.

В даний час самовар втратив своє первинне призначення та став предметом колекціонування.

 

Олена Зелена

старший науковий співробітник відділу науково-фондової роботи

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!