Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) «Підвіска - іконка з зображенням Оранти з фондового зібрання НІКЗ «Чигирин»
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

«Підвіска - іконка з зображенням Оранти з фондового зібрання НІКЗ «Чигирин»

e-mail Друк

Серед предметів колекції християнського культу у зібранні НІКЗ "Чигирин" зберігається натільна підвіска-іконка із зображенням Оранти (А-6138), яка була передана Одеською митницею ДФС у 2019 році до фондів заповідника.

Іконка відлита в однобічній формі, її розміри - 1,5х2см. Вона прямокутної форми з вушком. На лицьовій стороні - рельєфне зображення Богоматері з піднятими та розкинутими по обидва боки руками в традиційній позі заступницької молитви.

Односторонні іконки - підвіски були найпопулярнішими християнськими амулетами, які надходили із Візантії. Символіка нагрудних ікон мала, переважно, характер оберегів, які охороняли свого власника від різних негараздів та захворювань. Носили їх поверх одягу.

Утвердження християнства на Русі, на побутовому рівні сприяло розвитку місцевого виробництва різноманітних християнських атрибутів. Іконки не були масовою продукцією, а виготовлялися на замовлення. Основним центром виробництва мідного лиття у кінці ХІ - початку ХІІІ століття став Київ. Характерною особливістю для стилістики виробів цього центру було зображення євангельських сюжетів та, зрідка, біблейських.

Отже, натільна іконка А-6138 із зображенням Оранти відображає тенденції та особливості сакрального мистецтва Київської Русі другої половини XI – початку XІІI ст. та є яскравим прикладом предметів християнського культу у фондовій колекції НІКЗ "Чигирин".

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!