Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) Дримба ХVІІ - ХVІІІ ст. з фондового зібрання НІКЗ «Чигирин»
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Дримба ХVІІ - ХVІІІ ст. з фондового зібрання НІКЗ «Чигирин»

e-mail Друк

У фондах НІКЗ "Чигирин" зберігається унікальний музичний інструмент - дримба (А-5910). Це - язичково-щипковий інструмент, який має форму петлі із розширеною основою, посередині якої кріпиться язичок. Інструмент виготовлений із залізного прута, довжина якого сягала 20 см, техніка - куття. Язичок дримби втрачений.

Дримбу було виявлено у квітні 2010 року, під час проведення чергової польової розвідки з метою обстеження побережжя Кременчуцького водосховища співробітниками НІКЗ "Чигирин". Супутня кераміка датується ХVІІ - ХVІІІ ст., тому можна припустити, що і даний інструмент використовувався в цей період.

Дримба - найменший, і можливо, найдавніший музичний інструмент. Археологи датують його виникнення епохою пізнього неоліту. У тій чи іншій модифікації дримба зустрічається у древніх культурах більшості народів світу. Інструмент має більше сорока різних назв. У різних країнах його називають по-різному. В Україні поширені назви: дримба, варган, вигран. Найдавніше зображення цього інструмента знайдено на древніх римських фресках, на картині древнього оркестру зображено людину, яка грає на дримбі.

Поява цього інструмента пов'язана із розвитком із розвитком одного із головних народних ремесел - ковальства. Не кожен майстер-коваль володів секретом створення інструмента - дримби, можливо, тому вони і були рідкістю. Звучання дримби помітно відрізняється від звукової палітри сучасних інструментів.

Дримба має один постійний звук у межах однієї октави. Вона придатна, в основному, для індивідуального користування, звучання її порівняно тихе, але з багатим колоритом, рідкісне і неповторне. При грі варган тісно притискається зовнішніми щічками до передніх верхніх і нижніх зубів. Звук видобувається за допомогою удару-щипка по кінчику сталевого язичка, а за допомогою дихання, зміни положень язика, губ, щік, гортані – змінюється звучання.

Знахідка дримби є рідкісною, тому, що на території Чигиринщини зафіксовано лише три подібні предмети. Найбільшої популярності інструмент набуває в часи ранньої нової доби - фінального періоду Гетьманщини.

Дерев'янко Наталія,

молодший науковий співробітник відділу науково-фондової роботи

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!