Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) Монети-"дельфінчики" з фондової колекції НІКЗ "Чигирин"
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Монети-"дельфінчики" з фондової колекції НІКЗ "Чигирин"

e-mail Друк

У нумізматичній колекції фондів НІКЗ "Чигирин" зберігаються монети-"дельфінчики", які були випадково знайдені біля сіл Мельники і Розсошенці Чигиринського р-ну та передані до фондів заповідника краєзнавцем, жителем м. Черкаси Шостопалом А. В. Монети-"дельфінчики" – це бронзові античні монети грецького міста-колонії Ольвії, яке знаходилося у дельті річок Дніпра та Південного Бугу. Монети виготовлялися у формі невеликого дельфінчика, методом лиття в особливих двосторонніх формах із глини, піску або алебастру. Монети карбувалися протягом 150 років, і в IV ст. до н.е. стала замінюватися мідною монетою дрібних номіналів.

"Дельфінчики" – це перші монети, що з'явилися на теренах сучасної України. Оскільки покровителем міста Ольвії вважався бог Аполлон-Дельфіній, тому і перші монети виготовляли у формі дельфінів. Не виключено, що ці монети були не державною, а приватною монетою, цим можна пояснити незахищеність "дельфінчиків" від підробки. Хоча монетки і мають форму морського ссавця, проте різновидів існує безліч: відрізняються по стилістиці, довжині, вазі, написам (або їх відсутності). Монети мали різну вагу – від 58 г до 103 г, вага найдрібніших коливається від 4 г до 6,5 г.

Географія поширення ольвійських "дельфінчиків" досить широка. Знахідки описаних вище монет на Чигиринщині, біля сіл Іванівка, Мельники, Новоселиця, Суботів, Розсошенці, свідчать про тісні торгівельні та економічні зв'язки місцевого населення з грецькими містами-колоніями. З Ольвії в Грецію вивозилися пшениця, риба, худоба, хутро, сіль – все, чим були багаті місцеві племена скіфів. В обмін на ці товари скіфи отримували вино, оливкову олію, посуд, ювелірні вироби.

Дерев’янко Наталія Василівна,

молодший науковий співробітник відділу науково-фондової роботи

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!