Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) Акінак VI століття до н.е. з фондового зібрання НІКЗ "Чигирин"
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Акінак VI століття до н.е. з фондового зібрання НІКЗ "Чигирин"

e-mail Друк

В Чигиринському археологічному музеї НІКЗ "Чигирин" експонується залізний кинджал скіфської доби, знайдений біля с.Жаботин Кам'янського району в 2019 році. До фондів заповідника передано громадською організацією "Холодноярська Січ" (м.Сміла) у травні 2020 року.

Кинджал (А-6214) виготовлений із суцільної заготовки заліза довжиною 30 см. Складається із клинка та руків'я. Руків'я поділяється на навершя, власне руків'я та ефес. Пряме вузьке навершя в плані наближається до ромба; перехрестя має трикутну серцеподібну форму. Дволезовий клинок із рівнобіжними лезами має вигляд вузького витягнутого трикутника у перетині з гострореберною різковираженою нервюрою. За класифікацією Мелюкової А.І., акінак належить до кинджалів і мечів І типу І відділу (кинджали з брускоподібним навершям і ниркоподібним перехрестям).

Відомо понад 500 археологічних знахідок скіфських акінаків, які датуються VIІ-ІV ст. до н.е. Аналогічні кинджали зустрічаються на широкій території між Карпатами, Кавказом і Уралом. Зображення акінаків у торевтиці та на кам'яних стелах свідчать, що таку зброю носили при поясі, по центру корпуса (лівіше або правіше від центра). Використовувався як клинкова зброя для ближнього бою і призначений для колючого удару, менше - для ріжучого.

Таким чином, конджал А-6214 доповнює групу археологічних знахідок скіфських акінаків Середнього Подніпров'я та більш детально розкриває історію матеріальної культури наших предків.

Дерев'янко Наталія,

молодший науковий співробітник відділу науково-фондової роботи

 

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!