Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) Керамічний кухлик ХVIII-ХІХ ст. із фондової збірки НІКЗ "Чигирин"
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Керамічний кухлик ХVIII-ХІХ ст. із фондової збірки НІКЗ "Чигирин"

e-mail Друк

Гончарні вироби на території України виготовлялися та використовувалися ще з прадавніх часів. Гончарство - це найбільш ранній вид народного мистецтва, який несе в собі безцінну інформацію про давній побут населення. Вже трипільські гончарні вироби свідчать про тонкий естетичний смак та високу майстерність давніх гончарів. Кераміка за часів середньовіччя зазнала технологічних нововведень: гончарне коло з ножним приводом та застосування поливи. Для спільної трапези українські селяни використовували посуд кустарного виробництва, зокрема: глиняні горщики, миски, макітри, тарілки, кухлі. Глиняний посуд застосовувався, для приготування, подачі до столу, споживання, зберігання, транспортування їжі та напоїв, а також є важливим джерелом для пізнання естетичних та національних традицій народу.

Так, у фондах НІКЗ "Чигирин" зберігається глиняний кухлик ХVIII-ХІХ століття (КВ-12162, А-5983), переданий жителем м.Чигирина Шарпаповим М.М. у 2015р. Виріб виготовлений із глини світлого кольору, циліндричної форми із пласкою ручкою, декоровано ангобним розписом червоного кольору у вигляді 4 паралельних ліній на тулубі. На вінці є залишки ангобного розпису. Такі невеликі за розміром, мало декоровані вироби, об'ємом 0,15-0,3 літра рідини могли використовуватися для споживання дорослими міцних алкогольних напоїв (браги або варенухи), а також води та молока дітьми.

Отже, можна відзначити, що у традиційно-побутовій культурі, зокрема у сфері харчування, глиняний посуд посідає важливе місце, матеріалізуючи естетичні смаки та відображуючи рівень культурного розвитку населення певного регіону.

Дерев'янко Наталія,

молодший науковий співробітник відділу науково-фондової роботи

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!