Ви тут: Головна Напрями роботи: Фондова збірка Браслети ХІІ-ІХ ст. до н.е.
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Браслети ХІІ-ІХ ст. до н.е.

e-mail Друк

В експозиції археологічного музею НІКЗ «Чигирин» представлені два бронзових браслети чорноліської доби. Прикраси було знайдено у 2008 році жителем села с.Боровиця Чигиринського району, Лисай В.А..

Браслети між собою дуже подібні. Виготовлені у формі прямокутної видовженої пластини із округленими кінцями. На одному боці якої кругла шпонка, на іншому – кругла гладка бляшка з отвором, за допомогою яких браслет замикається. На протилежній стороні овала браслета знаходиться бляхоподібна випукла кругла накладка, а проміжки між бляхами оздоблені симетрично розміщеним рельєфним орнаментом. Декор браслета складається з 2 пар спіралей, розміщених поперечно на їхніх кінцях.

Подібні браслети були виявлені під час проведення археологічних досліджень в с.Суботів Чигиринського району на Суботівському городищі, яке розташоване на високому плато південно-західної околиці села. Дослідження городища проводились у 1951, 1955 та 1971 роках науковою експедицією Інституту археології АН УРСР під керівництвом О.І.Тереножкіна. У 1971 році, на глибині 40см. знайдено скарб, в якому знаходились 2 чорноліські бронзові браслети зі спіральним орнаментом.

Під час проведення досліджень городища українсько-німецькою експедицією у 1994-1995 роках під керівництвом старшого наукового співробітника ІА НАНУ В.І.Клочка було також виявлено чорноліські браслети, а також уламки ливарних форм зі спіральним орнаментом. Матеріали досліджень дають можливість стверджувати, що бронзоливарне виробництво було переважним в життєдіяльності мешканців цього городища.

Вироби з бронзи, подібні до суботівських знаходили по всій території Середнього Подніпров’я. Отже, можна стверджувати, що Суботівське городище в період ХІІ-ІХ ст. до н.е. було розвинутим бронзоливарним центром.

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!