Ви тут: Головна Новини НІКЗ "Чигирин": підсумки 2018 року
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

НІКЗ "Чигирин": підсумки 2018 року

e-mail Друк

Закінчився 2018 рік, і ми хочемо згадати та поділитися з вами тими цікавими подіями, що відбувалися у Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин» протягом року.

У 2018 році об’єкти заповідника відвідало 126142 осіб. Для вас ми провели 2560 екскурсій.

Музеї та об’єкти заповідника відвідали гості з усіх регіонів України, в т.ч. Криму, та з-за кордону: США, Австралії, Франції, Канади, Литви, Швеції, Грузії, Великобританії, Німеччини та ін.

Фонди НІКЗ "Чигирин" у 2018 році поповнилися на 670 предметів (основного фонду – 303 од., допоміжного фонду – 367 од.). Станом на 01.01.2019 р. у фондах заповідника налічується 41164 предмети. З них 29519 основного та 11645 науково-допоміжного фондів. Дякуємо усім небайдужим до історії рідного краю, хто допомагає нам поповнювати фондову колекцію.

Цього року ми продовжували досліджувати історію, пам’ятки, культуру, природу Чигиринщини.

В 2018 році Національним історико-культурним заповідником "Чигирин" організовано та проведено 3 конференції:

- IIІ Міжнародна науково-практична конференція «Історичні, правові та природоохоронні аспекти збереження пам’ятних багатовікових дерев» (спільно із НУБіП України) (18-20.04);

- Шоста міжрегіональна історико-краєзнавча конференція “Чигиринщина в історії України” (спільно із ЧДТУ) (23.04);

- І Всеукраїнська науково-практична конференція «Культурно-історична спадщина України: перспективи дослідження та традиції збереження» (спільно із ЧДТУ) (11-12.10).

У минулому році НІКЗ «Чигирин» спільно з Інститутом археології НАН України організовано та проведено:

- археологічну експедицію по дослідженню колективного поховання голів на Замковій Горі в м. Чигирині;

- «Скіфську Правобережну експедицію «Мотронинське городище-2018» по дослідженню пам’ятки національного значення «Мотронинське городище скіфського часу».

У складі Скіфської Правобережної експедиції Інституту археології НАН України науковці заповідника взяли участь у дослідженнях пам'яток скіфського часу в басейні р. Тясмин - курган скіфського часу в Кам'янському районі Черкаської області. Виявлено поховання коня.

Проведено неінвазійні дослідження території маєтку Богдана Хмельницького в с.Суботів (спільно із Громадським об'єднанням "Великий льох").

В 2018 році наукові співробітники заповідника підготували 134 повідомлення на 45 науково-практичних конференцій. Підготовлено 65 наукових та історичних довідок, статей. Взяли участь у 38 науково-практичних конференціях (з них 14 міжнародних), 5 круглих столах.

У 2018 році науковцями заповідника опубліковано 122 наукові статті. Наші колеги Я.Діденко та Н. Кукса отримали перемогу в конкурсі книговидавничих проектів за кошти обласного бюджету. І в кінці року світ побачило видання «Наддніпрянська минувшина. XVIII – ХХ століття».

В минулому році для наших відвідувачів було підготовлено і оформлено 39 тимчасових виставок. Найцікавіші виставкові проекти: «Головківська кераміка: з глибин віків» (гончарні вироби Є.Поступайла) в галереї народного мистецтва (м.Черкаси), «Спадковість поколінь» (роботи Гарькавої Т.А.), «Перші марки Української держави 1918-23 рр.» (з колекції члена Черкаського земляцтва О.Канівця), «Держава, виборена вогнем і мечем», присвячена 370-й річниці від початку Національно-визвольної революції українського народу 1648-1676 років (із фондів НІКЗ «Хортиця»), «Під прапором Холодного Яру: 100 років боротьби» (для участі у V-му Всеукраїнському музейному фестивалі «Музеї та виклики часу», м. Дніпро), «Нескорені: 100 років боротьби» (Медведівський краєзнавчий музей).

Одним з найцікавіших проектів стала виставка «ДЕРЖАВА, ВИБОРЕНА ВОГНЕМ І МЕЧЕМ», яка присвячена 370-й річниці початку Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького та створенню Української козацької держави. Вона є результатом співпраці двох козацьких заповідників – Національного заповідника «Хортиця» і Національного історико-культурного заповідника «Чигирин».

Заповідник став учасником міжнародного музейного виставкового проекту «Українське коло: до сторіччя визвольних змагань (1917-1921 рр.)» (Музей історії м. Києва).

Минулого року ми продовжували активно співпрацювати з учнівською та студентською молоддю. У школах м. Чигирина та району проведено 10 музейних днів. Для школярів та студентів було проведено 204 тематичні заняття та 18 лекцій.

В 2018 році були проведені відкритий фотоконкурс «Моя Чигиринщина» та конкурс дитячої творчості «Зимові візерунки».

Протягом року для юних чигиринців працювала «Творча музейна майстерня», де було проведено 29 майстер-класів. Проводились заняття гуртка народної творчості «Відродження» для дітей та дорослих при Стецівському НВК І-ІІІ ст.

На базі Медведівського краєзнавчого музею було проведено Перші патріотичні гуртування «З Україною у серці», присвячені 100-річчю позашкільної освіти в Україні (спільно із Черкаським районним будинком дитячої та юнацької творчості Черкаської районної ради Черкаської області).

На базі «Скіфської Правобережної експедиції «Мотронинське городище -2018» організовано роботу Літньої польової археологічної школи (практичні навички археологічних розкопок та археологічний лекторій для студентів).

Відбувся День Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» в Черкаському національному університеті ім. Б.Хмельницького. В рамках заходу було представлено заклад, історію його створення та діяльності, друковані видання Національного історико-культурного заповідника «Чигирин».

Вже традиційно, до Міжнародного дня музеїв було підготовлено спеціальну програму закладу, щоб познайомити відвідувачів з історичною та культурною спадщиною Чигиринського краю.

Протягом 2018 року співробітники НІКЗ «Чигирин» взяли участь у:

- V Всеукраїнському музейному фестивалі (м.Дніпро) (18-24.09);

- ІІІ Чигиринському дитячому фестивалі «Країна щастя» (22.09);

- ІV Освітньому фестивалі «Арсенал Ідей» (м.Київ) (26-30.09);

- ФЕСТИВАЛі НЕСКОРЕНОЇ НАЦІЇ (с.Грушківка Кам’янського р-ну);

- засіданні краєзнавчого клубу «Моя Черкащина» в обласній науковій бібліотеці ім. Т.Г.Шевченка;

- краєзнавчому святі «Моя Черкащина», присвяченому 100-річчю Черкаського обласного краєзнавчого музею.

Спільно з Черкаським обласним осередком Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Черкаською ОДА організовано та проведено симпозіум народного мистецтва "Холодний Яр" (2 -13.07).

У 2018 році заповідник долучився до:

- міжнародного флешмобу музейних селфі #MuseumSelfie та #НІКЗЧигирин;

- міжнародної музейної акції - "Музейний тиждень» у соціальній мережі Twitter та Фейсбук (#MuseumWeek2018).

На території заповідника відбулися фестивалі:

- VIRA FEST-2018;

- Фестиваль Святого Миколая – 2018.

Загальна кількість наших друзів у соціальній мережі Facebook – 1827. Минулого року їх кількість збільшилася на 358. Крім того, з 2018 року ми маємо свою сторінку в соціальній мережі Twitter.

В новому 2019 році плануємо реалізувати нові цікаві ідеї і віримо, що ви, наші відвідувачі, братимете активну участь в наших заходах та подіях. Бо все, що ми робимо – це для вас!

Залишайтеся з нами!

До нових зустрічей!


Олена Трощинська, молодший науковий співробітник

Яніна Діденко, учений секретар

 

Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!