Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) Твори художників Чигиринщини в фондовій збірці НІКЗ «Чигирин»
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Твори художників Чигиринщини в фондовій збірці НІКЗ «Чигирин»

e-mail Друк

Славетна історія, неповторна краса природи. Людям, які проживають на Чигиринщині, є чим, а головне – ким, пишатися: небом і краєвидами, історичними пам’ятками, простими трудівниками та видатними земляками. Унікальне поєднання народних традицій та пошуку, природи, історії та культури сприяло розвитку самодіяльного мистецтва на теренах нашого краю.

Твори художників Чигиринщини досить різноманітні за тематикою: це жанровий історичний живопис та сцени з побуту, реалістичні портрети та натюрморти, навіть ілюстрації до літературних та казкових сюжетів, але головуючим у цьому малярстві лишається все-таки пейзаж з його незліченними варіаціями. Цікавим та цінним є також те, що завдяки цим художнім роботам, які були створені в різний час, ми, ніби в ретроспективному показі, можемо спостерігати як змінювалась Чигиринщина і наші земляки протягом часу.

Нажаль, імена багатьох самодіяльних художників нашого краю сьогодні незаслужено забуті, а деякі з них навіть втрачені. Саме тому, метою даної статті є знайомство з творчим надбанням художників Чигиринщини на прикладі їх авторських робіт з фондової збірки НІКЗ «Чигирин».

Атамась Галина Миколаївна

В фондовій збірці НІКЗ «Чигирин» зберігається 14 робіт цієї цікавої та самобутньої самодіяльної художниці з с. Стецівка Чигиринського району. Більшість картин були створені нею в 70-х роках минулого століття та передані до фондів заповідника донькою художниці Атамась Н.В. у 2009 році. Поряд з портретами рідних та знайомих («Портрет доньки» Ж-430, «Жінка з букетом водяних лілій»), яскравими краєвидами («Радість життя» Ж-438, «Стецівська захисна дамба» Ж432), ми бачимо романтичні та казкові сюжети («Мрія» Ж-431, «Давня легенда» Ж-441).


Владикін Анатолій Миколайович

Великим за обсягом є творчий доробок відомого на Чигиринщині самодіяльного художника Владикіна А.М. У фондах заповідника зберігаються його роботи, написані в 70-80 роках ХХ століття. Значна частина з них виконана для експозиції колишнього Чигиринського краєзнавчого музею та надійшла до фондів заповідника за відповідним актом передачі в 1998 році. Це картини, що відтворюють сторінки історії Чигиринщини (наприклад «Зима 1943 року. Хутір Вдолвичено» Ж-143 та ін.), галерея історичних портретів (портрети декабристів, «Максим Залізняк» Ж-84, «Мельхісадек Значко-Яворський» Ж-81 та ін.) та портретів відомих земляків (наприклад, портрети родини Брайко та ін.). Цікавим є також пейзаж з трьома криницями в селі Суботові (Ж-160).


Запорожченко Іван Тітович

В 2003 році родина Івана Тітовича передала на збереження до фондів заповідника колекцію робіт художника, виконаних на високому професійному рівні в період 30-60 років ХХ ст. До її складу увійшли авторські ескізи та замальовки, а також чисельні пейзажі з чудовими краєвидами та історичними пам’ятками Чигиринщини.

Кладницький Михайло Іванович

Одним із перших фондових надбань заповідника у 1996 році стала колекція художніх робіт чигиринського самодіяльного художника Кладницького М.І., яка поєднує в собі цікаві та різноманітні за тематикою і технікою виконання роботи, створені, переважно, в 60-80 роках ХХ століття: це і чудові пейзажі (наприклад «Чигиринський парк зимою» Г-9, «Узвіз біля Дніпра» Г-7), і зображення визначних історичних місць Чигиринщини (наприклад «Три криниці в Суботові» Ж-45, «Каланча» Ж-49), портретний живопис (наприклад «Роздуми. Портрет дружини» Ж-50), і навіть карикатури (Г-19,20).


Настевич Петро Матвійович

Картини цього відомого чигиринського художника були передані до фондової збірки заповідника його родиною у 1997-1998 роках. Переважна частина робіт була створена автором в 60-80 роках минулого століття та зображує неповторну красу рідного краю, відомі історичні пам’ятки Чигиринщини. Серед робіт художника є також портрет нашого відомого земляка, льотчика І.П. Литвиненка (Ж-90).


Пушкар Олексій Гаврилович

З 1998 року у фондах заповідника зберігаються картини самобутнього народного художника з с.Суботова О. Пушкаря, створені автором в 50-60 роках ХХ ст. Серед його робіт бачимо авторську копію з картини відомого художника К. Брюлова («Вершниця» Ж-210), а також натюрморт, портрет хлопчика та гірський пейзаж.


Невідомі художники.

В фондах заповідника зберігаються також художні роботи невідомих майстрів, різноманітні за авторською технікою виконання та часом створення. Серед них є пейзажі, на яких відтворено неповторну природну красу нашого краю ( «Сільська хата біля річки» Ж-132, «Вид на Замкову гору» Ж-151, «Яничанське лісництво» Ж148, «Іллінська церква в Суботові» Г-243, пейзаж біля річки Г-398), а також портрети.


 

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!