Ви тут: Головна Новини Запрошуємо на виставку
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Запрошуємо на виставку

e-mail Друк

В музеї Богдана Хмельницького розпочала роботу тимчасова виставка до Дня Соборності України та до 100-річчя від дня народження Данила Георгійовича Нарбута під назвою "Данило Нарбут: портрет на тлі епохи". На виставці представлені картини видатного українського художника із серії "Гетьмани України" та матеріали, які репрезентують відомих членів родини Данила Георгійовича, а також різні віхи його життя та творчості.

Данило Нарбут та заповідник «Чигирин»: до історії співпраці

…Відсвіт його – на старшинських жупанах

Із оксамитних коштовних тканин…

(З книги М.Негоди «Данило Нарбут»)

22 січня 2016 року виповнюється 100 років від дня народження народного художника України, лауреата премії імені Т.Г. Шевченка Данила Георгійовича Нарбута .

Дани́ло Гео́ргійович На́рбут (9 (22) січня 1916 — 2 березня 1998) — український театральний художник, живописець. Народився 22 січня 1916 року у Петербурзі в сім’ї графіка Г.І. Нарбута. Обрав шлях театрального декоратора. У 14 років уже працював у декораційній майстерні Київського оперного театру. Згодом - художником у Житомирському, Чернівецькому, Івано-Франківському театрах. З 1965 року – головний художник Черкаського музично-драматичного театру. Оформив 250 вистав, Народний художник України (1994), лауреат Шевченківської премії (1996).

Ім’я Данила Нарбута тісно пов’язане з діяльністю Національного історико-культурного заповідника «Чигирин». Тут зберігається одна з найбільших колекцій його картин із серії «Гетьмани України». Полотна відомого художника надійшли до фондів закладу ще у далекому 1995 році, коли тривала підготовка до святкування 400-ї річниці від дня народження Б.Хмельницького. Цікаво, що картини Нарбута стали першим фондовим надбанням Національного історико-культурного заповідника «Чигирин». 20 грудня 1995 року зареєстровано акт № 1 прийому музейних предметів на постійне зберігання. Ними стали 26 картин Данила Георгійовича із серії «Гетьмани України» (КВ – 1 – 26, Ж – 1 – 26). Вважається, що саме з цього дня розпочався відлік роботи фондів заповідника.

25 грудня 1995 року під час урочистого відкриття в Чигирині єдиного в Україні музею Б.Хмельницького роботи Данила Нарбута були вперше представлені на огляд відвідувачів. У виставкових залах музею експонувались портрети відомих козацьких гетьманів: Байди Вишневецького, Кшиштофа Косинського, Северина Наливайка, Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Виговського, Петра Дорошенка, Івана Мазепи та багатьох інших, чиї імена назавжди увійшли в українську історію. Незвичайність картин художника вражає – у них не знайдемо портретної схожості конкретно зображуваної людини, однак їм притаманний неповторний національний колорит, яскрава декоративність. Нарбут мав енциклопедичні знання, як нині кажуть фахівці, за його картинами можна вивчати історію.

Окрім картин із серії «Гетьмани України» на першій виставці щойно відкритого чигиринського музею експонувались і інші роботи художника – портрети членів родини Богдана Хмельницького, та чигиринські полковники із відомої серії «Козацькі полковники», що зберігається у Черкаському обласному краєзнавчому музеї. Варто зазначити, що у залах музею Богдана Хмельницького на той час була зібрана велика кількість робіт Данила Георгійовича Нарбута, які стали основою першої тимчасової виставки у музеї, і по суті, назавжди залишились його візитівкою.

Живописний доробок Нарбута своєрідний і самобутній, його творам притаманна спільна риса – величезна любов до України. Головна тематика його творчості – історичні сюжети, природа України, етнографічні мотиви: українські свята та обряди, народний побут.

У 1996 році за серії картин «Гетьмани України», «Сподвижники Б.Хмельницького», та високохудожні багатофігурні полотна «Страшний суд», «Вибори кошового», «Покрова Богородиці» художник Данило Нарбут отримав Шевченківську премію.

15 березня 1996 року у залі музею Богдана Хмельницького відбулась зустріч з відомим митцем, якому на той час уже виповнилося 80 років. Ця зустріч стала першим вагомим заходом закладу після офіційного відкриття. Зал був переповнений бажаючими побачити та почути славнозвісного художника Данила Георгійовича Нарбута.

Мало кому відома ще одна грань творчої діяльності художника - у 1995 р. Данило Нарбут разом з Миколою Теліженком почав працювати над створенням парадних геральдичних прапорів. У їхньому доробку ескізи до трьох прапорів: прапора Черкаського пожежного училища, прапора міста Черкаси. Третім став прапор міста Чигирин, створений до відзначення 400-річного ювілею від дня народження Б. Хмельницького. Він був переданий місту у 1996 році і нині зберігається на балансі Чигиринської міської ради.

3 березня 1998 р. Данила Нарбута не стало, та пам’ять про художника продовжує жити у його полотнах. Уже після смерті Нарбута, у серпні 2002 року, у музеї Б.Хмельницького експонувались його «Квіти України». Це була остання серія робіт митця. В ній знайшло образне втілення усе, що український народ утримував на генетичному рівні – міфи, звичаєвість, обрядовість, прагнення до прекрасного.

У 2009 році портретна серія художника «Козацькі полковники» також побувала у Чигирині. На цей раз під час відкриття історико-архітектурного комплексу «Резиденціїя Богдана Хмельницького», за участі президента України В.А.Ющенка. 18 портретів козацьких полковників роботи Д.Нарбута експонувались у приміщенні військової канцелярії комплексу.

Нині у постійній експозиції музею Б.Хмельницького у Чигирині розміщені 5 портретів українських гетьманів пензля Данила Георгійовича Нарбута, ще 2 портрети – Максима Залізняка та Івана Гонти – у Медведівському краєзнавчому музеї. Решта полотен зберігаються у фондах НІКЗ «Чигирин» та періодично експонуються на тимчасових виставках. Лише в останні роки працівниками відділу «Музей Б.Хмельницького» були підготовлені виставки «Гетьмани та отамани Запорозької Січі (роботи Д.Нарбута)», «Співець козацької звитяги», «Гетьмани України Данила Нарбута» та інші.

Роботи Данила Георгійовича Нарбута прикрашають багато музеїв України та зберігаються у приватних збірках Австралії, Бельгії, Німеччини. Безперечно, найбільша кількість його творів (150 полотен) знаходиться у Черкасах – місті, з яким пов’язана основна частина життя художника. Гордістю Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» є велика серія картин Данила Нарбута, об’єднана однією назвою «Гетьмани України».

О.Пискун, завідувачка відділом "Музей Б.Хмельницького"

 

Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!