Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) Цікаві знахідки в експозиції Чигиринського археологічного музею
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Цікаві знахідки в експозиції Чигиринського археологічного музею

e-mail Друк

Археологічні знахідки давньої Чигиринщини - від новокам'яного віку до доби Київської Русі - експонуються в археологічному музеї Національного історико-культурного заповідника «Чигирин».

Експозиція музею складається з чотирьох розділів: археологічні культури періоду неоліту та енеоліту на території краю, археологічні культури епохи бронзи, ранній залізний вік, скіфський період, археологічні культури ранніх слов'янських племен. Постійна експозиція нараховує 467 експонатів.

До найвідоміших археологічних пам'яток давньої Чигиринщини належать: поселення епохи неоліту та енеоліту Молюхів Бугор, багатошарове поселення Тетянчине, поселення ямної культури Десятини та Попове озеро поблизу села Новоселиця; кургани-близнюки зі святилищем ямної культури біля села Топилівка; курган Барабашівка біля села Боровиця з похованнями ямної та культури багатопружкової кераміки, кенотафом білозерської культури; курган біля села Адамівка з 15-ма похованнями катакомбної культури; курганні могильники поблизу сіл Іванівка, Матвіївка, Новоселиця, між селами Рацеве та Вітове, біля Чигирина; поселення культури багатопружкової кераміки Панський острів; скарб кам'яних сокир із села Стецівка; Адамівські та Іванівські зольники; Суботівське городище білогрудівської та чорноліської культур; поселення та городища чорноліської культури біля сіл Полуднівка, Іванівка, Вітове; поселення та городища скіфського часу поблизу сіл Вітове, Чмирівка, Полуднівка, Мельники; Мотронинське городище і курганний могильник скіфського часу в лісовому урочищі Холод­ний Яр; ранньослов'янське поселення Стецівка-1; поселення і могильники зарубинецької культури в селі Суботів; кам'яна стела із села Суботів та ін..

В експозиції Чигиринського археологічного музею представлені цікаві знахідки неолітичної доби із поселення Молюхів Бугор: крем’яні стріли, скребки, ножеподібні пластини, а також відреставровані глиняні гостродонні горщики та миску з опуклим дном часів енеоліту.

Привертає увагу відвідувачів колекція глиняного посуду Суботівського городища чорноліської культури , що складається з великих корчаг, в яких зберігали зерно та інші продукти та невеликих тюльпаноподібних горщиків.

Особливу цікавість викликає експозиція скіфської доби, де представлено дуже рідкісні і цікаві знахідки: залишки кінської збруї: налобник, нагрудник, вудила та псалії. Також тут можна побачити бронзовий котел, античну миску та точильний камінь з металевою ручкою із розкопок кургану Скіфська могила (Мотронинське городище).

Давньослов’янським культурам Чигиринщини присвячена експозиція четвертої зали музею, де експонується гончарний глиняний посуд, побутові речі (замки, ножі), прикраси (скроневі кільця, пряжки, фібули).

Уявлення про міфологію того часу дають дерев’яні та кам’яні ідоли. До уваги відвідувачів пропонується копія ідола, якого було знайдено у 1848 році на річці Збруч Тернопільської області.


Археологічні знахідки, які представлені в експозиції археологічного музеї висвітлюють стародавню історію Чигиринщини та дають можливість відвідувачам поринути в минуле нашого краю, відчути нерозривний зв’язок поколінь.

Підготували: м.н.співробітник відділу фондів Дерев’янко Н.В.

н. співробітник відділу фондів Ковіня М.Д.

 

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!