Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) Ляльки-мотанки в фондовій колекції НІКЗ «Чигирин»
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Ляльки-мотанки в фондовій колекції НІКЗ «Чигирин»

e-mail Друк

Українські народні ляльки у своїй образній основі є втілення добра і лагідності.

В давні часи кожна річ, крім побутового буденного, мала ще й сакральне значення. Так і лялька-мотанка. З одного боку гра з лялькою це важлива складова виховного процесу залучення дитини до пізнання світу та побутового життя. Дівчинка, граючись з лялькою, психологічно готувала себе до материнства. З іншого боку - лялька-мотанка, в яку майстер вкладає свої думки і наміри, мала в усі часи й інше значення, а саме магічно-обрядове.

В Україні ляльку-мотанку робили, щоб захистити новонароджених дітей від «зурочення»; залагодити сварку в родині; як елемент посагу нареченій для щасливого подружнього життя; в обрядах викликання дощу та інше. Типові ознаки традиційної ляльки Наддніпрянщини – вузлова внутрішня основа,  форма голови та наявність хреста на обличчі.

В фондовій колекції представлені ляльки-мотанки виготовлені членами Національної спілки майстрів народного мистецтва України, учасниками симпозіумів народного мистецтва «Суботів»: Наталії Кузьменко – художниці-лялькарки з м.Черкас, киянки Валентини Корнієнко, художниці і лялькарки Людмили Губаль з Ужгорода, художниці Наталії Дігтяр і майстра художнього різьблення по дереву та лялькарки Алли Маркар’ян з Полтави, екскурсовода НІКЗ «Чигирин» Тагірової Ніни. Сьогодні це переважно авторські роботи, сувеніри.

О.Зелена, старший науковий співробітник відділу фондів

 

 


 

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!