9 березня для всіх українців є особливою датою, адже цього дня ми відзначаємо день народження видатного українського поета, художника та мислителя – Тараса Григоровича Шевченка. Саме він став символом національного відродження нашої країни. З нагоди роковин народження поета підготовлено добірку марок із фондової колекції НІКЗ «Чигирин», на яких відтворено образ Тараса Шевченка, його творчість та життєвий шлях.

У філателістичній колекції заповідника зберігається серія маркованих аркушів «Перлини мистецького спадку Тараса Шевченка», дизайнер – ВолодимирТаран (Ф-1200, Ф-1201), випущена поштою України у 2014 році та покликана ознайомити з художнім талантом відомого українця через зображення його творів мистецтва на поштових марках:

  • Ф-1200 – поштовий аркуш марок «Т.Шевченко. Портрет В.Л.Кочубея. 1859». На аркуші – олійний портрет Василя Кочубея, виконаний Шевченком у 1859 році. У верхньому кутку, зліва – зображення портрету Т.Г.Шевченка, виконаного у 1871 році Іваном Крамським. Кількість марок в аркуші - 11.
  • Ф-1201 – поштовий аркуш марок « Т. Шевченко. Дари в Чигирині 1649р. 1844». На аркуші – малюнок до однойменного офорта, виконаний Т.Г.Шевченком тушшю. У верхньому лівому кутку - зображення Тараса Шевченка. Автопортрет 1861року. Кількість марок в аркуші - 11.

У 2007 році Укрпошта започаткувала серію марок до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка. В межах серії вийшли 3 шикарні блоки авторства Володимира Тарана, на яких є портрети Кобзаря, його вірші та малюнки. У фондовій збірці є поштовий блок Ф-1202, який складається із двох марок, на яких зображені малюнки Т.Г. Шевченка та уривки його віршів. Серед малюнків на марках: портрет нареченої поета Ликери Полусмак та зображення козака-бандуриста з хлопчиком-поводирем, що сюжетно пов’язана із поемою «Сліпий» та автопортрет митця.

У 2013 році Укрпоштою вводяться в обіг поштові марки серії «200-річчя від дня народження Тараса Шевченка "Натхненні Кобзарем"». На марках представлено образ Кобзаря у зображенні відомих художників. У фондах зберігаються два поштових аркуша марок Ф-1198 та Ф-1199 цієї серії:

  • Ф-1198 – поштовий аркуш марок "Микола Стороженко «Гонта і Залізняк»". У верхньому лівому кутку зображення Т.Г.Шевченка - фрагмент картини М.Стороженка «Чи не покинуть нам, небога…». Фрагмент.
  • Ф-1199 – поштовий аркуш марок "Олександр Івахненко «Чураївна»(«Доля»)". У верхньому лівому кутку зображення Т.Г. Шевченка, О.Івахненко «Незгасима свічка». Фрагмент.

У 1921-1923 рр., з метою збору коштів для подолання наслідків Голодомору, уряд УСРР видає серію із чотирьох марок поштово-добродійного випуску «Допомога голодуючим». Марки були видруковані у Берліні тиражем 1 млн. примірників. Вони мали чотири номінали, вказані у карбованцях «10+10», «20+20», «90+30», «150+50» (друга цифра – розмір благодійної допомоги ). Пошта України в 2012 році випустила поштовий блок, присвячений благодійним маркам УСРР 1923 року з репродукціями всіх чотирьох марок серії. Саме такий блок марок і зберігається у філателістичній колекції фондів Ф-1204. На марці номіналом «20+20» карбованців зображено портрет Т.Г.Шевченка, обрамлений традиційним українським рослиним орнаментом, виконаним в теплій коричневій гамі (аналогічний портрету на марці УНР 1920 р.).

    

В майбутньому фондова збірка Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» буде поповнюватися новими цікавими експонатами для більш яскравого та всебічного відтворення образу Тараса Шевченка у філателії.

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!