Пояс – один із елементів комплексу народного вбрання українців. У кожному регіоні України свої локальні особливості у використанні матеріалів, техніці виготовлення, виборі кольорової гами та оздобленні. Для Середньої Наддніпрянщини характерні широкі вовняні пояси, червоного та зеленого кольорів.
У фондовій збірці НІКЗ «Чигирин» зберігаються 22 пояси. Датуються вони кін. ХІХ – І пол. ХХ ст.. Місця побутування і виявлення – місто Чигирин та села Чигиринського району. Пояси фабричного виробництва, ткані.
В колекції виділяються три групи:
- Пояс смугастий – тканий з червоних вовняних ниток, оздоблений повздовжніми смугами зеленого, світло-зеленого, жовтого, рожевого, фіолетового кольорів, плетеною сіткою і китицями.
- Пояс зелений – тканий із зелених вовняних ниток, оздоблений вузькими повздовжніми фіолетовими та білими смугами, плетеною сіткою і китицями.
- Пояс червоний – тканий з червоних вовняних ниток (або фарбований), оздоблений по краях поперечними вузенькими смугами білого та чорного кольорів, плетеною сіткою і китицями.