Ви тут: Головна
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Скарб коваля: комплекс господарських знарядь праці та зброї VІІІ-Х ст.

e-mail Друк

Відомо, що одним із видів археологічних пам'яток, які засвідчують рівень соціально-економічного розвитку давнього суспільства виступають скарби. Вони є комплексами одночасно захованих речей, що були найбільш цінними для власників. Особливу підгрупу таких пам'яток становлять навмисно приховані комплекси господарського реманенту або спеціалізованих знарядь праці, що виступали цінністю для господаря і свідчили про важливість того чи іншого заняття.

Так, у фондовій збірці Національного історико-культурного заповідника "Чигирин" зберігається скарб коваля - це комплекс господарських знарядь праці та зброї VІІІ-Х ст. (А-6266-6291). До складу комплексу входить: зубило, ковальські молотки, тесло, пробійники, кліщі, кінські вудила, вістря стріл, наконечник списа, серп, фрагмент коси та шматки вугілля. Скарб випадково було виявлено у 2019 році на Мотронинському скіфському городищі (с.Мельники, Чигиринський р-н, Черкаської області). Його знайдено у шарі ґрунту південно-східної сторони зовнішнього валу городища. Речі були заховані компактним скупченням. Знахідка такого комплексу свідчить про значну цінність цих виробів. Власник скарбу вважав за необхідність зберегти його на майбутнє, або використати в торгово-обмінних операціях.

Подібні знахідки скарбів були виявлені на Харківщині та опубліковані археологом В.Колодою:

1) у 2005 році біля с.Мохнач (Зміївський р-н, Харківська обл.) на території Мохначівського скіфського городища;

2) в 2007р. на правому березі Сіверського Дінця між селами Гайдари та Коробові Хутори (Зміїський р-н, Харківська обл.);

3) у 2017р. біля с.Варварівка ( Волчанський р-н., Харківська обл.).

Отже, наявність скарбу господарських знарядь праці свідчить про важливу роль ремесла та землеробства в господарстві місцевого населення у VІІІ-Х ст. та значний розвиток соціально-економічних відносин регіону.

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!