Ви тут: Головна
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Кам’яний осілок з ручкою в золотій оправі із кургану «Скіфська Могила»

e-mail Друк

В експозиції Чигиринського археологічного музею Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» представлений кам’яний осілок з ручкою в золотій оправі, виявлений під час проведення археологічних досліджень Мотронинського городища скіфського часу біля с.Мельники Чигиринського району Черкаської області.

Українсько-польською археологічною експедицією (2001-2003 р.р.), на чолі з С.Скорим та Я.Хохоровськи, був досліджений найбільший курган «Скіфська Могила» курганного могильника, який знаходився біля Мотронинського городища. Під час розкопок було виявлено дві гробниці – центральна і бокова. Обидві представляють собою 9-стовпові склепи з дромосами, розміщеними у ямах. Стіни гробниць були облицьовані дошками, опорні стовпи склепів мали діаметр 30-50см і вкопані на глибину 63-100см. Основу перекриття гробниць складав дерев’яний каркас, що опирався на опорні стовпи, поверх нього був укладений накат із колод. Дромос центральної могили був коротким, крутим, дромос бокової гробниці – довгий і похилий. Площа першої – 18м2, другої - 26м2. Археологи зіткнулись з унікальним випадком, коли площа центральної була менша за бокову гробницю. На думку вчених це засвідчує, що головним у цьому кургані було не центральне, а саме бокове поховання. Всі поховані в кургані були членами однієї родини, похованими на початку Vст. до н.е..

Обидві гробниці виявилися пограбованими: бокова – двічі,центральна кілька разів у давнину та в більш пізній час. Не дивлячись на це, під час розкопок вдалося знайти окремі цікаві предмети поховального інвентаря. В центральній гробниці виявлені кістки трьох похованих: жінки 35-45 років (головне поховання), жінки, вік якої не з’ясовано і суб’єкта 20-30 років. Серед знахідок: фрагмент бронзового браслета, кілька намистин, уламки бронзових і залізних предметів, бронзові вістря стріл, залізний підток від списа, фрагменти античної амфори, кістки барана і коня. У боковій гробниці під час дослідження було виявлено поховання багатого скіфського воїна віком близько 50 років, його хлопчика-слугу 12-14 років та рештки скелету бойового коня. Під час дослідження бокової гробниці археологи знайшли також фрагмент клинка-меча, 4 залізні підтоки від списів, металеві деталі чотирьох наборів кінської вуздечки, які складалися із залізних вудил, ворварок, бронзових литих прикрас у вигляді голови лося. Вони виявились досить характерними для скіфського стилю І пол. Vст. до н.е.. Поруч, на підлозі в положенні «in situ», знайдені налобник для захисту голови коня і унікальний кінський нагрудник напівовальної форми, складений із довгих залізних пластин на шкіряній основі, поверх яких кріпилися 3 бронзові ажурні бубонці. Унікальністю знайденого захисного обладунку коня визначається великою рідкістю подібних знахідок у скіфських курганах, адже частіше археологи сприймають їх за деталі захисного обладунку воїна.

Ця гробниця значно менше була зруйнована грабіжниками і тому зберегла цікаві елементи поховального обряду. Як уже відзначалось, вона була пограбована двічі. Вперше, скоріш за все, це зробили сучасники похованого у кургані, а, можливо, особи, які приймали участь в будівництві склепу, або просто присутні на похоронах. Доказом цього є осілок, який був виявлений поряд із дромосом, загублений грабіжниками. Вони, ймовірно, добре знали місце поховання і зайшли в гробницю через дромос. Були вкрадені найбільш цінні речі, можливо виконані із благородних металів, або плакіровані ними. Ймовірно, саме в цей період була забрана і посудина, відбиток дна якої добре зберігся на підлозі погребальної камери.

Осілок (точильний камінь) фрагментований, з ручкою у вигляді золотого циліндра, надітого на кам’яну основу. Довжина виробу – 14 см, робочої частини 9,4см (пошкоджена: розколота на половину). В перерізі осілок округлої форми, діаметром 1,8см, виготовлений із світло-сірого дрібнозернистого піщаника. Довжина золотого циліндра ручки – 4,7см, діаметр верхнього краю – 1,1см.. У верхній частині золотої ручки є 2 отвори по 5мм. Ручка осілка у нижній орнаментована об’ємним «плетінням», декорована з 2-х боків «дротиком», виконаним в техніці «скань». Верхня частина ручки деформована плоска. Вся поверхня ручки покрита випуклими рубчиками невизначеної форми, затерті внаслідок тривалого використання. Метал ручки-накладки червонуватого кольору. Згідно акту результатів експертних випробувань музейних предметів із дорогоцінних металів, ручка-накладка виготовлена із золота 580 проби, mф-62,8г, лігатура 8,34, ДМ в чистоті 4,84г.

Кам’яний осілок із кургану «Скіфська Могила», безумовно, доповнить науковий арсенал старожитностей раннього залізного віку і допоможе сучасним дослідникам краще зрозуміти особливості матеріальної та духовної культури наших пращурів.

Дерев'янко Н.В.,

молодший науковий співробітник відділу науково-фондової роботи НІКЗ «Чигирин

Ковіня М.Д., науковий співробітник відділу науково-фондової роботи

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!