Ви тут: Головна
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Дуб Максима Залізняка: з історії пам’яткоохоронної роботи

e-mail Друк

Видалення сухих гілок та обробка тріщинДо визначних об’єктів культурної спадщини України належить Дуб М.Залізняка - вікове дерево, що зростає на х.Буда Чигиринського району Черкаської області (пам’ятка природи Національного історико-культурного заповідника «Чигирин»). Це досить унікальне та цікаве дерево. Його унікальність ось в чому. Середня тривалість життя дуба звичайного складає 300-400 років, рідко – 500 років. В Україні та світі трапляються рідкісні екземпляри, вік яких сягає близько 1000 років і більше, серед яких - тисячолітній Дуб Максима Залізняка. При цьому він не просто «старожил», а до цього часу продовжує рости - збільшується в обхваті та плодоносить! Саме ці два показники є доказом задовільного фізіологічного стану дерева, підтримка якого є нелегкою справою. Річ у тому, що Дуб Максима Залізняка зростає на схилі яру, в результаті чого більшість поживних речовин вимиваються з ґрунту підземними водами. Окрім того, ще у 60-хх роках минулого століття в результаті зламу скелетної гілки дуб втратив кору по всій довжині стовбура на одному боці. Відсутність покривного шару зробило його вразливим для багатьох шкідників та інфекцій.

Тож підтримувати життєдіяльність вікового дерева, враховуючи його тисячолітній вік – непросто. Саме тому НІКЗ «Чигирин» залучив до питання охорони та збереження Дуба фахівців багатьох наукових і науково-дослідних установ України та закордону. Раз на 2 роки заклад проводить міжнародну науково-практичну конференцію з питань охорони вікових дерев. Її учасниками є фахівці Державної служби заповідної справи Міністерства екології України, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області, Національного університету біоресурсів та природокористування України, фірми «Лісовий парк» (Польща), Державного лісогосподарського об’єднання «Черкасиліс» та багато інших. Під час конференції фахівці проводять комплексне обстеження Дуба Максима Залізняка, здійснюють ряд заходів з підтримки його життєдіяльності. За наслідками конференції видається Наукове заключення стану Дуба Максима Залізняка з методичними рекомендаціями щодо його утримання.

Працівники НІКЗ «Чигирин» згідно даних рекомендацій проводять усі зазначені охоронні заходи. Серед найважливіших слід зазначити наступні:

- усі скелетні гілки дерева та периметр крони підтримуються канатними системами типу «Кобра». Цей дороговартісний захід став можливий завдяки співпраці з фірмою «Лісовий парк» (Польща). Встановлено 10 таких систем. Зазначимо, що вартість одного такого канату складає близько 2 тисяч доларів;

- щороку фаховими арбористами здійснюється видалення сухих гілок на дереві;

- постійно, двічі на рік, проводиться обробка дуба проти шкідників, грибків та інфекцій;

- двічі на рік проводиться культивація ґрунту по периметру крони;

- проведений хімічний аналіз ґрунту, у відповідності до якого щороку в ґрунт вносяться мінеральні та хімічні добрива;

- для покращення стану ґрунту навколо дерева висаджений трав’яний покрив, характерний для дібров;

- навколо дерева встановлений дерев’яний забір ажурного типу, задля збереження ґрунту від витоптування;

- вверх, по схилу, викопані ями, які затримують воду талих снігів та дощові опади, оскільки останні 5-6 років рівень ґрунтових вод постійно знижується;

- враховуючи те, що Дуб Максима Залізняка є туристичною Меккою, з метою збереження ґрунтового покриву було облаштовано оглядовий майданчик та підхід до дерева;

- у 2015 році під час ІІ міжнародної науково-практичної конференції дерево було обстежене дзеркальним топографом «PICUS 3». Це дало можливість визначити фізіологічний стан дерева, який є задовільним.

Це далеко не повний перелік усіх заходів, які здійснюються задля підтримки життєдіяльності вікового дерева. Детальнішу інформацію можна дізнатись у виданнях:

1. Легоняк Б., Чепурна І. Дуб М.Залізняка: з історії пам’яткоохоронної роботи // Матеріали І та ІІ Міжнародних науково-практичних семінарів. – Чигирин, 2012. – с. 7-9.

2. Легоняк Б., Чепурна І. Технологічні особливості охорони, збереження та лікування багатовікового історичного дерева дуба М.Залізняка: з досвіду роботи НІКЗ "Чигирин" // Матеріали регіональної науково-практичної конференції. – Черкаси, 2012. – с.97-99.

3. Легоняк Б., Чепурна І. Дуб максима Залізняка- видатна пам’ятка природи Черкащини // Матеріали IV Міжнародної конференції. – Біла Церква, 2013. – с. 134-136.

18-20 квітня 2018 року Національний історико-культурний заповідник «Чигирин» спільно з Національним університетом біоресурсів та природокористування України, фірмою «Лісовий парк» (Польща) проводить чергову ІІІ міжнародну науково-практичну конференцію з питань охорони вікових дерев. Запрошуємо науковців та фахівців приєднатися до важливої справи збереження довкілля.

Встановлення канатної системи типу «Кобра»Обстеження сонячним томографом «PICUS 3»Заміри дубаУчасники ІІ міжнародної науково-практичної конференції

І.В. Чепурна

науковий співробітник відділу охорони пам’яток

 

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!